Co je to interim management?

Co je to interim management?

 

Stále častěji se slovo „interim manager“ nebo „interim management“ začíná používat v tuzemských firmách. Není se čemu divit, protože výhody interim manažera odhaluje velmi rychle stále více firem. Pojďme se dnes společně podívat, jaké jsou výhody takového člověka a proč byste si ho měli najmout? 

Co je interim management: především úspora kapacit a nové know-how

Interim management představuje dočasné vedení, zjednodušeně řečeno, jde o dosazení externího manažera (nebo speciality) do organizace. Nejčastěji to bývá v době, kdy firma chystá velkou změnu, prochází krizí nebo potřebuje nutně navýšit kapacity. Pomůže vám zavést nové postupy a implementovat metody řízení. Velmi účinně také dokáže nahradit klíčového vedoucího pracovníka v týmech. Interim management vám dává flexibilitu v řešení problémů. 

Interim manažera si proto můžete představit jako zkušeného manažera a odborníka. Například u nás v Automotive Interims za sebou mají interim manažeři několik let praxe a úspěšné projekty z různých firem. Jedině tak mohou zvládat náročnou agendu a rychle se orientovat v nových podnicích. Postupem času se z interim manažera stává silná opora týmu a kouč, který naučí tým táhnout za jeden provaz k definovanému cíli. Správný interim manažer proto musí být jak odborník na konkrétní problematiku výroby (nebo jiného procesu), tak dobrý lídr.

  • ✅ Dokonale rozumí problému a umí implementovat funkční řešení
  • ✅ Rychle se orientuje v řízení firem a organizací
  • ✅ Je nakloněn inovacím
  • ✅ Orientuje se na výsledek

Kdy je vhodné sáhnout po interim manažerovi?

Zejména ve chvíli, kdy řešíte nějaký problém, na který vaši interní pracovníci nestačí. Případně pak, jestliže je vaše firma v krizi a potřebujete ji velmi rychle dostat opět do kladných čísel. Firmy si ale interimy najímají také v jiných případech, typicky pokud mají nedostatek lidí a řeší problém s kapacitami. Vypsat výběrové řízení na člověka, který má všechny potřebné dovednosti, může trvat měsíce, nicméně interim manažera můžete mít už do několika málo dnů.

 

 

  • Potřebujete nestranný pohled na řešení problému
  • Nemáte volné kapacity na úspěšné dotažení projektu
  • Současný tým nedokáže táhnout za jeden provaz
  • Dlouhodobě se vám nedaří pozici obsadit zaměstnancem
  • Víte, že odborníka budete potřebovat jen dočasně

Jaké pozice interim manažer nejčastěji obsazuje?

Velmi často to bývají specifické a odborné pozice, a to především z výroby nebo logistiky. Nicméně interim se může uplatnit také v oblastech financí nebo projektového řízení. Nevíte, jestli bude interim management vhodný také k řešení vašich problémů ve firmě, a jakého interim manažera budete potřebovat? Kontaktujte nás, rádi vám poradíme.